14 online
Wielkość czcionki

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Już po raz ósmy obchodzimy Europejski Dzień Walki z Depresją, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Wyleczysz, gdy leczysz”. Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją obchodzony jest 23 lutego.

Celem wielu akcji podejmowanych z okazji tego dnia jest upowszechnianie i rozwijanie wiedzy na temat zaburzeń psychicznych, zmiana postaw społecznych w stosunku do osób chorych psychicznie, a także zachęcanie samych chorych do specjalistycznego leczenia.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że depresja to najczęstsza choroba psychiczna, która stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny w Europie. Niepokojące są rokowania, co do wzrostu ilości zachorowań. Szacuje się, że w 2020 roku, depresja zajmie niechlubną drugą pozycję w rankingu występowania chorób. Stanie się najczęstszym problemem zdrowotnym po chorobach sercowych. Już teraz ok. 27% mieszkańców naszego kontynentu cierpi z powodu problemów psychicznych.

Województwo Łódzkie od 2010 roku realizuje Program zapobiegania zaburzeniom depresyjnym dla dzieci i młodzieży. Od 2010 roku w Programie uczestniczyło 766 dzieci w wieku 12-13 lat. Ogółem ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego wydatkowano kwotę 108.190 zł. Kwota zarezerwowana na 2012 rok to 65.000 zł.

W dniu 28 listopada 2011 r. Zarząd Województwa Łódzkiego uchwalił „Regionalny Program Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Województwa Łódzkiego na lata 2011-2015”. Głównym jego celem jest promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie zaburzeniom psychicznym, a także zapewnienie osobom z takimi zaburzeniami dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej oraz innych form wsparcia i pomocy, które umożliwią im życie w rodzinie i społeczeństwie.
 

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (2 głosy)
Projekt i wykonanie:Projektowanie i tworzenie stron www